Wiccanská nauka
Publikováno 13.10.2021 v 06:00 v kategorii Wicca, přečteno: 143x
V neposlední řadě se podíváme ještě na nějaké informace ohledně wiccanské nauky :) pohodlně se usaďte a pojďte na to :D
Wiccanská nauka se snaží navázat na prastará přírodní náboženství. Tradičně se mezi Wiccany uctívají dvě božstva - Bůh a Bohyně. Ti nemají žádnou pevnou podobu ani pevná jména - liší se tradice od tradice, ale i coven od covenu. Jejich podstata je ale vždy stejná - jedná se o tvůrčí síly vesmíru, které pomáhají člověku plnit sny a udržují jakousi rovnováhu.
Božstva jsou také ve vzájemném vztahu v rovnováze, ani jeden by neměl být vyzdvihován či opomíjen, občas se tak ale stává, a to výhradně ve feministicky laděných covenech, kdy je Bohyně vyzdvihována nad Bohem. Tento stav je ale pro wiccany nepřirozený, protože vyznávají rovnováhu.
Každý z bohů má svou úlohu, ale jsou také neodlučitelně spojeni. V některých
tradicích je jim přiřazována určitá polovina roku, kdy má dané božstvo navrch. To ale
neznamená, že v danou chvíli je druhé božstvo neaktivní. „Bohyni je přisouzena letní
polovina roku a Bohu zimní polovina roku.“69 Zde můžeme opět pozorovat jistou
návaznost na prastará náboženství, kde lov byl v zimních obdobích nezbytný, a Bůh tak
důležitější, kdežto v létě byly možné i jiné způsoby obživy, například sběr. V této době
se také nejvíce rodí mladé. Proto je v tomto období důležitější zase Bohyně.
(Iva Pisarská - Wicca - náboženství v současné společnosti)
Bůh není vnímán jako všemocný, jak je tomu u mnoha jiných náboženství. Je ale spojován se Sluncem, proto je zobrazován jako velký kruh s půlměsícem nahoře, který vypadá jako rohy - odtud se mu říká Rohatý Bůh.

Bůh je ale rovněž ochráncem divokých zvířat. Je to naprostý protipól Bohyně, ztělesnění absolutního mužství, její syn, milenec i manžel. Jedním z jeho rysů je smrtelnost (na rozdíl od Bohyně, která je nesmrtelná).
Bohyně je chápána jako "matka vesmíru", je patronkou plodnosti, nekonečné moudrosti a milující péče. Bohyně je ztělesnění absolutního ženství. Dle mnoha vyznavačů má tři aspekty - Panna, Matka a Stařena - tedy přibývající Měsíc, úplněk a ubývající Měsíc. Jak jistě víte, zatímco Bůh je viděn ve Slunci, Bohyně naopak v Měsíci. Její symbol je právě dorůstající, úplný a couvající Měsíc.

A co posmrtný život Wiccanů? Ti se této otázce příliš nevěnují, spíše se jí vyhýbají, ale když už musí odpovědět, dozvíte se o nich, že věří v reinkarnaci. Vaše duše se v průběhu několika životů naučí mnoho věcí a jakmile dojde svému poslání, zemře na dobro a narodí se jako zbrusu nová. Než se ale vaše duše po smrti znovu narodí, pobývá prý nějaký čas v našem světě a dohlíží na své blízké - jde o takové jinačí pojetí strážných andělů.
Dále si povíme něco o wiccanské etice. Wiccané totiž věří v karmu. Nikoli ale takovou, že byste si do nového života odnesli nějaké břemeno ze života minulého, nýbrž karmu v rozsahu jednoho života. Tak také vznikl zákon tří - "Co vykonáš, třikrát se ti vrátí.", ať už dobré, nebo špatné.
Jediným pravidlem, které je pro Wiccany známé, je wiccanské rede: "Čiň, co chceš, pokud tím nikomu neuškodíš." Jinak členové tohoto hnutí věří, že všichni jeho vyznavači jsou natolik duchaplní, že nepotřebují žádné omezující zákony. Zkrátka, žádného Wiccana by nenapadlo, aby svým chováním cíleně ubližoval někomu jinému.
Přiložím vám sem 13 wiccanských zásad - jde o screeny z bakalářské práce paní Ivy Pisarské, kterou v této rubrice často cituji a ze které čerpám.






K tomuto všemu pak neodmyslitelně patří praxe, zejména různé rituály, které se provádí především během svátků, a to:
- Beltane - 30.4. nebo 1.5. - svátek plodnosti
- Imbolc - 1.-2.2. - očekávání jara
- Lughnasadh - 1. nebo 2.8. - první sklizeň, poděkování Zemi za její dary
- Samhain - 31.10. - svátek mrtvých
- Yule - 21.-22.12. - zimní slunovrat
- Ostara - 21.3. - jarní rovnodennost
- Litha - 21.-22.6. - letní slunovrat, svátek víl a jiných bytostí
- Mabon - 21.9. - podzimní rovnodennost
Všechny články, které se nějak týkají magické praxe u mě na blogu jsou převzaté z wiccanských knih, proto tu nebudu popisovat žádné konkrétní rituály, umístění oltáře, tvorbu magického kruhu apod., protože těmto tématům už jsem se věnovala v jiných rubrikách :)
To by bylo k wiccanskému hnutí prozatím všechno, doufám, že se článek líbil :)
Komentáře
Celkem 0 komentářů