Přírodní magie a léčitelstvíbylinky, krystaly, aura, magie

Úvodní článek k wiccanství

Publikováno 21.07.2021 v 08:00 v kategorii Wicca, přečteno: 141x

Ahoj u nové rubriky :)
V první řadě si řekneme, co pojem wicca vlastně znamená. Mnoho lidí se totiž mylně domnívá, že wicca = čarodějnice. Ale ne, to opravdu ne. Wicca je novodobý náboženský směr, který se odvíjí od starých pohanských zvyků, tradic a náboženství. Využívání magie je v tomto směru sice poměrně běžné, ale ne nezbytné. Wicca je hlavně o uctívání přírodního cyklu a celkově ctí principy fungování matky Země. Wiccané se shromažďují do uzavřených skupin, tzv. covenů, ale v poslední době se objevuje čím dál více samouků. Aby se člověk stal pravým wiccanem, je ale třeba, aby byl zasvěcen.
Wiccanské náboženství uctívá dvě božstva: Boha a Bohyni, jejichž pravá jména se prý předávají při zasvěcení z učitele na žáka. Tato dvě božstva pak představují jakési protiklady či misky vah a jsou si rovna. Možná i proto se ve wicce najde mnoho příznivců feminismu. Bohyni se také říká Trojitá Bohyně, jelikož v sobě nese tři aspekty - Pannu, Matku a Stařenu. Bůh je zase někdy známý jako Rohatý Bůh. K jeho hlavním rysům patří smrtelnost a znovuzrození. Často bývá vyobrazován s rohy či falickými symboly - obojí je znakem plodnosti.
Jak už bylo řečeno, wicca je často zaměňována s čarodějnictvím. Nejde o totéž, ale vzájemně se to nevylučuje. Wicca je novopohanské náboženství a mnoho jeho členů magii v nějaké formě praktikuje, není to však nutností. Pokud se wiccan rozhodne praktikovat magii, řídí se zákonem tří ("Co vykonáš, třikrát se ti vrátí."), což je trochu obdoba karmy; a wiccanským rede (''Čiň, co chceš, pokud tím nikomu neškodíš.''). Tato dvě pravidla však převzalo za své i mnoho newiccanských čarodějek a dle mého názoru by na světě bylo mnohem krásněji, kdyby se jimi řídili nejen wiccané a čarodějky, ale i všichni ostatní lidé.
Wiccané také mezi sebou dodržují jistotu hierarchii. Jak jsem již psala, sdružují se do tzv. covenů neboli sabatů. Ty mají zpravidla 4-20 členů, některé zdroje ale uvádí, že by jich nemělo být více než třináct. Členové covenu se pravidelně scházejí k rituálům k oslavě velkých svátků (Beltane, Imbolc, Lughnasadh a Samhain) nebo při jiných příležitostech (Yule, Ostara, Mabon, letní slunovrat, úplněk). Scházejí se většinou na stejném místě, nejčastěji někde v lese nebo jinde v přírodě.
Za členy covenu se považují ti, kteří prošli zasvěcením a pravidelně se účastní všech setkání a rituálů. Zároveň se každý člen dále samovzdělává a čte doporučenou literaturu (např. knihu stínů). Mezi členy se často najdou také jedinci, kteří jsou z jedné rodiny - manželé, děti apod. Každý ale do covenu vstupuje dobrovolně, nikdo není k ničemu nucen.
Dle některých tradic existují různé stupně, podle kterých se postupuje. Zpravidla bývají tři, protože toto číslo má svou symboliku nejen ve wicce, ale i v jiných náboženstvích. Jednotliví členové covenu jsou si sice rovni, ale některé činnosti jsou pro každého přístupné až po dosažení určitého stupně. Pojďme si tyto stupně blíže představit.
První stupeň, ten nejnižší, je symbolizován trojúhelníkem, jehož vrchol směřuje dolů. Jde rovněž o symbol živlu vody. V tomto stupni se nachází členové, kteří se zúčastňují každého setkání, ale pouze jako "křoví". Sledují, učí se a nabírají zkušenosti.
Druhý stupeň je symbolizován obráceným pentagramem. V této fázi se jedinci již podílejí na přípravách kruhu, ale nemají dovoleno někoho zasvěcovat, protože jejich zkušenosti ještě nejsou dostatečné.
Poslední, třetí stupeň, je stupeň nejvyšší. Je symbolizován pentagramem s trojúhelníkem. V tomto stupni se nachází jednotlivci, kteří už jsou dostatečně zkušení, aby mohli zasvěcovat druhé. Zároveň připravují kruh a oltář a smějí zakládat vlastní coveny. Až v této fázi je možné se stát veleknězem či velekněžkou.
Kdo jsou velekněz a velekněžka? Ti jsou v téměř každém covenu a během rituálů zastupují Boha a Bohyni, přičemž nesou jejich symboly - například helma s rohy a čelenka se symbolem Bohyně (viz obrázek).
Do covenu ale nebudete přijati s žádnou samozřejmostí. Nejprve jste tzv. "uchazeč", jehož přijetí se pečlivě zvažuje. Musíte si prostudovat dostatečné množství literatury a pečlivě uvážit, zda a proč opravdu chcete vstoupit do covenu.
Pro úvod by to bylo všechno, v příštím článku si povíme o historii wiccanství :) doufám, že se vám článek líbil. Jako zdroj jsem použila bakalářskou práci paní Ivy Pisarské :)

Komentáře

Celkem 0 komentářů

  • Neregistrovaný uživatel

    Jméno: Přihlásit se

    Blog:

    Obsah zprávy*:

    Kontrolní kód*:
    Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?