Slovanští bohové a víra v posmrtný život
Publikováno 01.09.2021 v 07:00 v kategorii Odkazy starých Slovanů, přečteno: 776x
Když už jsme se podívali na mytické bytosti, ve které naši předkové věřili, je na čase zmínit i slovanská božstva a rovnou i to, kam Slované po smrti mířili. Doufám, že se vám článek bude líbit a dozvíte se něco nového a zajímavého :)
Slovanská mytologie možná není tak známá jako jiné pohanské víry, ale to neznamená, že by byla méně zajímavá. Právě naopak! Společně si představíme ty nejdůležitější a nejznámější bohy a bohyně, legendu o stvoření světa a na závěr se podíváme na slovanský posmrtný život.
- Perun - nejznámější a nejdůležitější bůh slovanského panteonu, hromovládce a bůh hromu a války. Bývá zobrazován jako muž drsného vzezření. Byl většinou zobrazován jako starý muž s měděnou bradou, stříbrnou hlavou a zlatými dlouhými vousy. Jeho zbraní byla sekera šlahající kolem sebe ohnivé střely. Byl ochráncem zemědělství, šířil záři letního slunce a rozháněl mraky. Pole zlých a závistivých lidí trestal nákazou nebo je zasypával kroupami.

- Veles - Známý jako patron dobytka, bohatství a divočiny. Patřil mezi hlavní a nejstarší bohy, ve většině příběhů vystupuje jako protějšek Peruna. Jako jeden z mála byl uctíván všemi slovanskými národy, nejvíce však v Rusku a Litvě. V legendách se zmiňuje i jako vládce mrtvých a pán Podsvětí.

- Mokoš - Ve východoslovanské mytologii zosobnění samotné Matky Země, živitelky. Skály jsou údajně její kosti, tráva její vlasy a řeky představují žíly. Dále byla bohyní ovcí, úrodnosti, pořádku a plodnosti. Uznávaná jako patronka ženskosti, domova a pořádku. Namísto oběti lidé realizovali sexuální oslavy a rituály, kde se účastnilo několik generací.

- Morana - Bohyně zimy a smrti. Po její vládě měla přijít vláda její sestry, bohyně Vesny. Dále byla Morana považována za matku a stvořitelku různých démonů a nemocí.

- Vesna - Staroslované si ji spojovali s jarem, mládím, krásou a životem. Vesna zaháněla svou sestru Moranu a přinášela oživení všudypřítomné zeleně a přírody po dlouhé zimě. Zasvěcená jí byla bříza, která rozkvétá jako první a ze zvířat se k ní vázala kukačka. V zimě během vlády Morany sídlila na vrcholcích hor a skal.

- Radegast - I když byl původně slunečním bohem spojeným se sluncem, úrodou a klidem, později získal charakter bojový a ochranný. Při této změně mu však zůstala věrná posvátná zvířata spjatá se sluncem, kůň a kanec. Podle příběhů měl jezdit na modrém koni se štítem, na kterém je zobrazena hlava, jeho helmu nesla labuť a v ruce držel kopí.

- Černobog - Bůh noci, černé barvy a zla. Byl Bělobogovým bratrem a zasvěcené mu byly dny zimního slunovratu. Během roku spolu bratři zápasili, v létě vyhrával Bělbog, v zimě Černobog. V legendách shromažďuje a vede obrovskou armádu sil tmy a temnoty.

- Svarog - Patřil mezi nejváženější a nejstarší bohy Slunce, ohně a tepla. Zároveň byl Svarog i nebeský kovář, který ukul nebeský kotouč (Slunce) v kovářské výhni. Slovany považován za přísného zákonodárce. Podle legendy v dávných dobách lidem z daru seslal kleště jako cenný nástroj pro obrábění kovů. Zrušil mnohoženství, což znamenalo, že každý muž mohl mít pouze jednu ženu.

- Živa - Živa dávala rostlinám a živočichům sílu, probouzela je do života, proto je také bohyní léčitelství, měla moc uzdravovat či dokonce křísit mrtvé. Ve všem, co je živé, proudila její síla. Bohyně léta, úrody, plodnosti a hojnosti. Často ztotožňována se zemí, mezi Slovany byla vysoce ctěná a vážená.

- Bělbog - Nejvýznamnější a současně i nejstarší sluneční božstvo, které se ve slovanské mytologii nachází. Jeho jméno představovalo moc dne a světla. Během letního slunovratu vždy porazil svého bratra Černoboga a převzal kontrolu nad řízením vývoje. Jako bůh bral na sebe podobu starce s dlouhou bradkou a bílým oděvem. Rád pomáhal při práci a dával bohaté dary. Zjevoval se jen přes slunečné dny, kdy vyváděl zbloudilé z lesa.

- Triglav - Jeho tři hlavy symbolizovaly vládu nad třemi světy stromu: podsvětím, zemí a nebem. Znázorňovaný byl se zavázanýma očima, protože byl považován za příliš posvátného, než aby zřel pozemskou bídu.

- Lada - Bohyně lásky, krásy, harmonie, souladu, radosti a mladosti. Zvláštností Lady je, že podobně jako řecká Persefoné, i ona přebývá v podsvětí. Traduje se, že žije krátce, protože ožívá a z podsvětí vychází až o jarní rovnodennosti, přičemž na rovnodennost podzimní opět umírá.

Legenda o stvoření světa
Naši předci v ničem nezaostávali za ostatními národy a představa světového
stromu, ekvivalentu známého germánského Yggdrasilu, jim nebyla cizí. Podle většiny představ stál tento strom na ostrově uprostřed rozlehlého moře. Na
stromě rozlišovali tři základní světy. Tam, kde jsou kořeny zapuštěny hluboko
do země, se nachází podsvětí, označované jako Naj. V něm, kromě některých
bohů, přebývá i největší nepřítel Peruna velký had Zaltys.
Hlavní část stromu existuje v našem světě a představuje kmen. Část koruny
stromu přesahuje do království nebeských bohů, do Irij.

Posmrtný život
Bájný ostrov Bujan, který se zjevoval a objevoval na různých místech, byl jakýmsi záhrobím, kde končily duše mrtvých a i ty, kteří se nestihly narodit. Toto místo je známé i díky dubu, ve kterých větvích má Kostěj ukrytou svou duši. Jiné mytologické místo podobné podsvětí neslo název Nav, podzemní svět mrtvých uložený v kořenech dubu, ve kterém vládl bůh Veles.
Doufám, že se článek líbil, a že jste se dozvěděli něco nového a zajímavého <3
Zdroj: ZDE a dále pdf dokument Slovanská magie (Jozef Karika)
Komentáře
Celkem 3 komentáře
Anonymní 05.09.2021 v 08:23 já to říkal chcíplo to tu 13x
Lennie 05.09.2021 v 14:10 Moc pěkný článek :) Slovanská mytologie je opravdu zajímavá,je super, že ses rozhodla o ní napsat články na blog :)
Anonymní: Je třeba si uvědomit, že každý z nás blogerů má taky svůj soukromý život a povinnosti v něm. Takže je jasné, že nebude tak aktivní. Stejně tak i čtenáři našich blogů dělají i jiné věci, než jen čtou naše blogy.
❁ M☮︎RWENNA ❁ 07.09.2021 v 12:00 Co nežilo, nemůže chcípnout :D
Lennie, díky <3