Přírodní magie a léčitelstvíbylinky, krystaly, aura, magie

Magické pomůcky známé i neznámé, základní osnova kouzlení a tvorba magického kruhu

Publikováno 15.04.2021 v 04:16 v kategorii Čarodějnictví a magie, přečteno: 371x

Jak jistě každý ví, správná čarodějka (popř. čaroděj), by měla mít nějaké ty pomůcky, jako je třeba hůlka či magická athame. V tomto trochu obsáhlejším článku vám představím nejen ty obecně známé, ale i méně obvyklé magické pomůcky dnešních čarodějnic. Magii lze samozřejmě provozovat i bez jakékoli pomůcky, ovšem pro začátečníky se vždy nějaké ty základní doporučují. Práce bez pomůcek chce trochu praxe.
V první řadě je na místě říci, že s pořizováním pomůcek by se nemělo spěchat. Raději počkejte, až si vás ''najdou samy'', do té doby je lepší pracovat bez nich, než používat nějaké narychlo pořízené. Pro začínající čarodějky jsou pomůcky vhodné z toho důvodu, že vám pomohou se lépe soustředit a nasměrovat energii správným směrem. Také vám neustále připomínají, že se stále nacházíte v magickém světě. Pomůcky nás také krásně spojují s tradicí. Velice krásnou atmosféru nám pak nastolí i to, když při provádění magie používáme nějaké to roucho či jiný zvláštní oděv. Některé čarodějky také pracují úplně nahé.
Pokud chcete při práci používat roucho, vyberte si takové, které je dlouhé až na zem, má rukávy na konci stažené (kvůli bezpečnosti při práci se svíčkami) a má kapuci. Pro jaro a léto by pak mělo být světlé a lehké, pro podzim a zimu těžké, teplé a tmavé.
Očištění a zasvěcení pomůcek a jejich uchovávání
Před prvním použitím byste měli své pomůcky vždy očistit a zasvětit (a dělat to vždy znovu poté, co jsou pomůcky znečištěny negativní energií). Po zasvěcení už danou pomůcku používejte pouze k magii. Důležité je i uchovávání a údržba pomůcek, aby neztrácely svou energii. Měly by být uchovávány oddělené od běžných domácích předmětů. Jestliže používáte oltář, můžete některé pomůcky uchovávat na něm. Pokud ne, mějte je schované v nějaké krabici na místě, kde budou v bezpečí. Pokud jde o křišťálové koule či magická zrcadla, doporučuje se mít je zabalené v kusu černého hedvábí, jelikož jsou snadno ovlivnitelné negativní energií.
Jak se pomůcky očišťují? Existuje několik způsobů:
  • Položit danou věc při úplňku na tři dny do misky s kamennou solí (podobné jako u krystalů)
  • Nechat přes noc jen tak ležet v měsíčním světle úplňku
  • Omýt pomůcku vodou s mořskou solí
  • Zakopat na tři dny do země
  • Podržet v kouři ze šalvěje a ovanout ji pomocí ptačího pera
  • POZOR - vhodný způsob očisty většinou určuje materiál, ze kterého jsou pomůcky vyrobeny. Při kovových předmětech dávejte pozor na sůl, železné zase neomývejte vodou ani nezakopávejte do země (hrozí, že vám zreznou). Na ty dřevěné pak nepoužívejte ani vodu, ani sůl, ani je nezakopávejte.
Zasvěcovací rituál
Po očištění je třeba pomůcky zasvětit, a to při nejbližším novu či úplňku. Budete na to potřebovat svíčku světlé barvy, tyčku ze šalvěje a nádobu se slanou vodou. Postup je následující:
  • Připravte si místo pro rituál a vytvořte magický kruh (vysvětlení na konci článku).
  • Přivolejte boha či bohyni slovy: ,,Velká Matko/Velký otče, žádám tě, připoj se ke mně při zasvěcování této pomůcky pro magickou práci.''
  • Zapalte svíčku a šalvěj, položte ruce na pomůcku a říkejte: ,,Zasvěcuji hůlku/athame/pohár... pro magii. Ať je osvobozen/a od všech pozemských energií a nese v sobě energii všech elementů.''
  • Uchopte pomůcku a přejeďte jí nad plamenem svíčky se slovy: ,,Ohněm jsi posvěcená.'' Protáhněte ji kouřem ze šalvěje se slovy: ,,Vzduchem jsi posvěcená.'' A stříkněte na ni slanou vodu se slovy: ,,Zemí a vodou jsi posvěcená.''
  • Znovu položte na pomůcku ruce a řekněte: ,,Zasvěcuji tuto pomůcku pro magii. Ať mi přinese proměnu, zdraví a moudrost. Tato pomůcka je posvěcená všemi elementy a z vůle bohů. Ať nikomu neškodí, jinak ať se v prach obrátí.''
  • Poděkujte bohu či bohyni za pomoc a propusťte je se slovy: ,,Buďte sbohem. S požehnáním.
  • Nechejte svíčku i šalvěj dohořet.
Nyní se podíváme na konkrétní pomůcky
Začneme pozvolna a povíme si něco o svíčkách, což je snad nejběžněji používaná pomůcka při zaříkávání i rituálech. Představují element ohně, lze jej ale spojovat s nejrůznějšími cíli či božstvy - svíčka bohyně bývá většinou zelená nebo stříbrná, na počest jejího spojení se Zemí a Měsícem, svíčka boha je pak červená nebo zlatá, jako spojení se Sluncem. Svíčka bohyně pak stojí na levé straně oltáře, svíčka boha na pravé. Jejich výhodou je obrovská barevná rozmanitost, takže si pro své kouzlo můžete vybrat tu nejvhodnější. Pozor, svíčky by se měly nechávat dohořet. Pokud ji sfouknete, je to považováno za urážku elementu ohně. Když ji potřebujete uhasit, použijte prsty či zhášedlo. Nepoužívejte vonné svíčky.
Další základní pomůckou je athame. Athame je, do češtiny přeloženo, rituální (dvoubřitá) dýka, a jde o druhou nejpoužívanější magickou pomůcku. Většinou představuje element ohně, ale někdy je spojována i s elementem vzduchu. Athame se většinou nevyužívá k řezání čehokoli, její využití je spíše symbolické (výjimkou je sběr bylin). Lze použít při vytvoření a otevření magického kruhu, přivolání boha i bohyně, symbolické ztvárnění muže při Velkém rituálu (završení posvátného sňatku, kdy se athame (představující falus) ponoří do poháru (ten znázorňuje vaginu) a hlavně jako věc, která nám pomůže směřovat energii správným směrem. Athame si nejlépe vyberete tak, že intuitivně poznáte, že je to prostě ona. Padne vám do ruky, cítíte z ní tu správnou energii. Ostrost nehraje roli, athame se k řezání nepoužívá. Může jít i o běžný kuchyňský nůž, když na to přijde. Vůbec nemusí jít o dýku, navíc dokonce dvoubřitou. Za jako vůbec první athame je považován bájný Excalibur, jenž byl zdrojem síly krále Artuše. Při hledání správné athame je i několik věcí, kterým je dobré se vyhnout. Například nikdy nepoužívejte plastové nože. Jestliže chcete pracovat s vílami, pak by vaše dýka neměla být vyrobena z oceli ani železa, neboť tyto kovy víly odpuzují. 
Neméně zajímavé jsou hůlky, které také hrají velmi významnou roli při nejrůznějších rituálech. Jejich skutečným účelem je nasměrování energie a vytvoření a otevření magického kruhu, obvykle představují element vzduchu. Nejvhodnějšími dřevy pro výrobu hůlky jsou jabloň (vhodná pro práci s vílami), jasan, dub, cesmína, javor, třešeň, vrba a líska, ale ve finále můžete použít úplně jakékoli dřevo. Hůlka by vždy měla být dlouhá zhruba jako je délka od vašeho lokte ke konečkům prstů, měla by být co nejrovnější, vyrobená ze dřeva a dokonale ohlazená a zbavená veškerých hrbolů. Ke konci se většinou mírně ztenčuje. Některé čarodějky vlastní několik hůlek pro nejrůznější druhy kouzel. Hůlku si čarodějky většinou vyrábí samy, jelikož mají větší moc a osobitější energii. Nejlepší je použít již spadlou větev, pokud si ji ale chcete sami uříznout, je dobré zajít k danému stromu za úplňku a požádejte jej o svolení, zda si větvičku smíte odříznout. Nezapomeňte stromu za jeho dar poděkovat. Dřevo poté nechte dokonale vyschnout a odstraňte z něj hrbolky, pupeny a suky, vyhlaďte jej a zbavte kůry. Hůlky je možné si ozdobit peříčky, krystaly, šňůrkami, symboly... Nakonec ji nezapomeňte očistit a zasvětit.
Pohár je další běžnou magickou pomůckou. Představuje bohyni, plodnost a element vody. Při vybírání toho pravého poháru dávejte pozor, aby nebyl vyroben z olova, jelikož jde o jedovatý kov. Vhodné jsou poháry keramické, kamenné, dřevěné, bronzové, stříbrné či zlaté. Pohár lze využít například při léčivých kouzlech, která posílíte právě pitím vody z poháru. Vodu energizujeme následovně:
  • zapálíme bílou svíčku a naplníme pohár vodou
  • podržíme nad pohárem hůlku či athame
  • představíme si, jak nám z těla proudí bílá energie, která přes naši ruku prochází až do hůlky nebo athame (jde o energii bohyně)
  • řekneme: ,,Požehnej, bohyně, tuto vodu pro léčení. Naplň ji svou očišťující energií, ať odstraní vše, co překáží mému zdraví.''
  • a vodu vypijeme
Jako další si povíme něco o kotlíku. Tradiční kotlík není nutnou součástí naší výbavy, naopak. Postačí jakákoli nádoba. Ovšem opravdový kotlík je velmi užitečný doplněk kouzelnické soupravy. Kotlík je spojen s elementem vody. Tradičním kovem pro kotlík je železo, ale postačí nám jakýkoli ohnivzdorný kov. Jeho velikost je zcela na vás. Lze jej využít při jakýchkoli kouzlech, ale nejmocnější je v případě kouzel přeměňování. Místo kouzlení můžeme také pouze meditovat a napsat svou prosbu bohům na pergamen a v kotlíku ji spálit. Popel pak zakopeme, rozprášíme či vhodíme do proudu vody. V kotlíku můžeme i pálit byliny pro zvýšení magické energie kouzel nebo v něm vařit lektvary. O kotlík také musíme náležitě pečovat, a to tak, že jej po každém použití pečlivě vytřeme vlhkým hadříkem, uchováváme jej společně s ostatními magickými pomůckami v krabici nebo na oltáři a náležitě jej očišťujeme i zasvěcujeme.
Také koště je velmi důležitou pomůckou. Čarodějnicím ale samozřejmě neslouží k létání, nýbrž k ochraně a očistě, vymetá se s ním negativní energie. Koště si lze koupit, ale i ho doma vyrobit. Při jeho výrobě je nejlepší, když zvolíte násadu z břízy, lísky, jasanu nebo dubu (poslední dva zmíněné jsou ale velmi tvrdá dřeva a špatně se opracovávají). 
Mezi další pomůcky patří například zvonek, kterým čarodějky oznamují svůj vstup do magické říše při začátku kouzlení a výstup při jeho ukončování. Bolline, neboli nůž s bílou rukojetí, je pak využíván k řezání bylin, vyřezávání symbolů do ostatních pomůcek nebo přeřezávání provazů při kouzlení. Je to vlastně taková athame, kterou používáme k řezání. A nakonec pergamen, jehož využití asi netřeba vysvětlovat.
Máme pak ale i méně obvyklé pomůcky, které nejsou běžně využívané a jejich sehnání může být poněkud problematické. Například sokolí peříčka, čarovná koule, magnetovec (kus magnetitu), čarodějnická lahev, inkoust z dračí krve, chrastítko, půda ze hřbitova, paklíče nebo voodoo panenky.
Zajímavé jsou určitě také knihy stínů, kam si každá čarodějka zaznamenává své znalosti a zkušenosti. Není nijak dáno, jak má taková kniha vypadat, je to jen a jen na vás.
Zvláštní odstavec pak věnujeme oltářům. Ty mohou mít nespočet tvarů, velikostí i podob, záleží čistě na každém z nás. Jejich účelem je provádění kouzel a věštění, přivábení něčeho do svého života, slavení rituálů ročních období či lunárních obřadů nebo uctění něčí smrti či bohů. Správná péče o oltář je také velice důležitá, měl by být vždy upravený, čistý a bez prachu. Umístěn může být kdekoli v domě, podle vědění feng-shui je ale nejlepší jej umístit do severovýchodní části domova (zóna vědění). Pokud rádi kouzlíte venku, můžete si zařídit i venkovní oltář.
Sepíšeme si pár bodů, které by se při uspořádávání oltáře měly dodržovat:
  • oltář směřuje na sever
  • můžeme na oltář umístit ubrus, jehož barvu volíme dle ročního období
  • vlevo nahoře umístíme symbol bohyně, vpravo nahoře symbol boha, mezi ně kámen (symbol elementu země)
  • pod symbol bohyně položíme pohár (element vody), pod kámen oltářní svíčku, pod symbol boha hůlku (element vzduchu)
  • pod oltářní svíci uložíme athame (element ohně)
  • do nejspodnější řady si pak můžeme položit ostatní předměty 
  • pro lepší představu foto z knihy:
Oltář nesmíme zapomenout požehnat. Jak na to? Sepíšeme si zase pár bodů:
  • budeme potřebovat hůlku ze šalvěje, koště, bílou svíčku a pomůcky a ozdoby na oltář
  • symbolicky místo pro oltář zameteme koštětem
  • umístíme oltář na požadované místo, zapálíme hůlku ze šalvěje a necháme vanout její kouř, abychom místo zbavili negativní energie
  • vytvoříme magický kruh a přizveme elementy (,,Vzduchu, elemente východu. Ohni, elemente jihu. Vodo, elemente západu. Zemi, elemente severu. Připojte se prosím ke mně při žehnání mému rituálnímu oltáři.'')
  • pozveme božstva (,,Paní světla, paní Měsíce, paní moudrosti. Pane země, pane Slunce, pane vědomostí. Připojte se prosím ke mně při žehnání tomuto oltáři.'')
  • pokud chceme použít ubrus, rozložíme jej na oltář a rozmístíme na něj pomůcky, přičemž ohlašujeme: ,,Pohár představuje element vody.'' atd.
  • zapálíme bílou svíčku a umístíme ji doprostřed oltáře, zavřeme oči a představíme si, že se kolem oltáře shromažďuje bílá energie, říkáme: ,,Očišťuji a zasvěcuji tento oltář svým magickým záměrům. Ať je spojením se zemí a poskytuje správnou energii.''
  • až bude energie kolem oltáře dostatečně silná, otevřeme oči a řekneme: ,,Tento oltář je požehnaný. Ať je vždy posilou pro mou magii.''
  • poděkujeme božstvům a propustíme je, poté propustíme světové strany (elementy) a otevřeme kruh
A nakonec si povíme, jak vytvořit magický kruh a co to vlastně je.
Magický kruh je nejlepší místo pro provádění kouzel, jde totiž o jakýsi zasvěcený prostor. Má celkem tři významy, a to oddělit vás od pozemského světa, udržet uvnitř sebe magickou energii a ochránit vás od negativní energie vně kruhu. Některé čarodějky rády vyznačují kruh bílou křídou či solí (sůl je známá tím, že přes ni neprojde žádná entita - duchové, démoni, apod.) a na každé světové straně postaví svíčku. Důležité je dodržovat osnovu kouzlení:
  • vytvoříme magický kruh
  • přivoláme světové strany a elementy
  • přivoláme božstva
  • vyřkneme svůj úmysl a provedeme magickou práci
  • poděkujeme božstvům za pomoc a propustíme je
  • propustíme světové strany a elementy a otevřeme kruh
Nyní už konečně k samotnému kruhu. Vytvoříme jej tak, že si stoupneme před oltář, namíříme svou hůlku či athame směrem k zemi před sebou. Chodíme v kruhu ve směru hodinových ručiček buď okolo oltáře, nebo před ním. Přitom si představujeme, jak se kolem nás, nad námi i pod námi vytváří koule energie. Opakujeme slova: ,,Vytvářím zasvěcený kruh. Jsem mezi světy.'' a opakujeme tak dlouho, dokud celý kruh neobejdeme. Poté přivoláme světové strany a božstva a provedeme kouzlo.
Na konci rituálu musíme kruh otevřít. Začneme tedy na stejném místě, jako jsme začali při jeho vytváření, a chodíme v opačném směru - tedy proti směru hodinových ručiček. Přitáhneme energii zpět do své hůlky nebo athame. Říkáme přitom: ,,Kruh je otevřen, ale není porušen. S radostí se setkáváme, s radostí se loučíme a s radostí se znovu setkáváme.''
A nakonec si ještě povíme, jak správně přivolat a odvolat světové strany. Prvně si připomeneme, která strana náleží kterému elementu a jaké má vlastnosti
  • sever - země - síla a moudrost
  • východ - vzduch - intelekt a inspirace
  • západ - voda - emoce a intuice
  • jih - oheň - vášeň a energie
Přivolání:
  • postavíme se k severu či východu kruhu, čelem ven z něj. Namíříme athame či hůlku vzhůru se slovy: ,,Přivolávám ducha severu. Prosím tě, připoj se ke mně a propůjč mi moc země. Ať získá požehnání.'' 
  • opakujeme se všemi směry a elementy, pohybujeme se ve směru hodinových ručiček
Propouštění:
  • vrátíme se ke straně, kterou jsme přivolali jako poslední a postupujeme proti směru hodinových ručiček
  • postavíme se čelem ven a namíříme athame/hůlku vzhůru a říkáme: ,,Děkuji ti duchu severu. že ses ke mně připojil a propůjčil mi moc země. Zůstaň, chceš-li; jdi, musíš-li. Sbohem a buď požehnaný.'' a opakujeme u všech stran

Tak, to byl vcelku vyčerpávající článek :D příště se mrkneme na základy kouzlení a potom už na samotná kouzla :)
Všechny obrázky jsou stažené z pinterestu, informace ke článku jsem čerpala z knihy Deník čarodějky (Selene Silverwind).

Komentáře

Celkem 2 komentáře

  • ☽ Rhea Elwynn Mirimë ☾ 16.04.2021 v 08:38 Skvělý článek, určitě ti dal hodně práce :) Nikdy jsem nevěděla, proč se mají nechávat svíčky dohořet a tohle je vcelku rozumné vysvětlení :D


  • ❁ M☮︎RWENNA ❁ 18.04.2021 v 19:44 Děkujuuu <3 jojo, na sfoukávání pozor :D zhasnout můžeš, ale ne foukáním :D


  • Neregistrovaný uživatel

    Jméno: Přihlásit se

    Blog:

    Obsah zprávy*:

    Kontrolní kód*:
    Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?