Přírodní magie a léčitelstvíbylinky, krystaly, aura, magie

Levandule - voňavý pomocník

Publikováno 08.09.2021 v 05:00 v kategorii Herbář, přečteno: 141x

Levandule si jistě nejednoho z nás podmaní svou výraznou vůní, rozkvetlá levandulová pole navíc ještě svou krásou. Tato silně aromatická fialová bylinka má ale také široké spektrum využití. Pojďme se spolu na tuto bylinku podívat, řekneme si, jak ji využít, jak ji pěstovat a mnoho dalšího.
Levandule
Nejprve si řekneme, co je levandule vlastně zač. Jde tedy většinou o polokeř, někdy i o vytrvalou bylinu, která patří do čeledi hluchavkovitých. V České republice nejčastěji pěstujeme levanduli lékařskou, ale existuje mnohem více druhů. Její barva je ve většině případů fialová, ovšem můžeme najít i bílé či růžové levandule.
Jak ji pěstovat
Pokud se rozhodnete levanduli pěstovat, v první řadě je třeba jí vybrat slunné místo a lehkou suchou půdu. Levandule nepotřebuje žádná hnojiva ani příliš mnoho živin, je poměrně nenáročná. Neprohloupíte, když jí do hlíny přisypete trochu písku a malinko štěrku. Levanduli můžete pěstovat už od semínka, ale pro začátečníky je lepší pořídit sazenice - máte s tím méně práce.
Sušení a skladování
Sbíráme buď jen květy nebo celou kvetoucí nať, a to nejlépe v červnu a červenci, ojediněle i v srpnu. Sušíme tak, že pár stonků svážeme k sobě a zavěsíme vzhůru nohama (tedy květem dolů). V této poloze a při teplotě maximálně 40°C necháme uschnout. Usušenou levanduli buď hned zpracujeme, nebo skladujeme v temnu a suchu, nejlépe v nějaké uzavíratelné nádobě či zabalenou v papíru.
Zpracování
Levandule se běžně zpracovává v kosmetice - různá mýdla, krémy, ale i masážní či esenciální oleje. Tato rostlina totiž dokáže skvěle uvolnit nejen mysl, ale i napjaté tělo, svaly i nervy. Má také velmi pozitivní účinek na lidskou pokožku, proto je v kosmetice velmi oblíbená. Občas se zpracovává i do formy vykuřovadel nebo se přidává do bylinných koupelí.
DIY
Z této bylinky si můžeme sami vyrobit různé pomůcky. Namátkou třeba voňavé polštářky, svíčky nebo mýdlíčka. Stačí nám k tomu jen malé množství surovin a vůně levandule, třeba konkrétně v těch polštářcích, vydrží poměrně dlouho. 
  • polštářek - velice jednoduché, stačí kousek látky, hrstka sušených květů levandule a případně i levandulové aroma a asi ani nemusím popisovat, jak takový polštářek vyrobit :D Je fajn mít jej v nebo u postele, napomáhá totiž usnutí.
  • mýdlo - je třeba mýdlová hmota bez vůně, sušené levandulové květy, es. levandulový olej a formička. Mýdlovou hmotu (cca 0,5 kg) rozpustíme ve vodní lázni a přidáme hrst květů a 10-15 kapek es. oleje. Mícháme, ale nesmíme přivést k varu. Mícháme tak dlouho, dokud neucítíme omamnou levandulovou vůni, poté již nalijeme do formiček a necháme ztuhnout. Oblíbená je i verze levandule + heřmánek, můžete také vyzkoušet :)
  • levandulový olej - na ten je třeba 0,5 l kvalitního oleje a zhruba 50 g levandule. Levanduli naložíme na dva týdny do oleje a necháme stát na světle. Občas promícháme. Po dvou týdnech scedíme a uchováváme v temnu. Tento olej je dobrý na mazání spánků při migréně či bolavých svalů a kloubů
  • levandulová voda - výborná jako čistící voda na pleť. Do sklenice nalijeme destilovanou nebo minerální (neperlivou) vodu (250 ml), přidáme sušené levandulové květy (3 lžíce), jablečný ocet (3 lžíce) a pár kapek levandulového éterického oleje (vyberte takový, který nedráždí pokožku) a necháme dva týdny odstát. Poté přecedíme a slijeme nejlépe do rozprašovače. Tuto vodičku pak stříkejte na tamponek a očistěte si obličej, ale nikdy ji nestříkejte přímo na obličej, protože pak hrozí podráždění očí.
Využití
Krom již zmíněných výhod nám levandule nabízí ještě jednu, která zcela přečnívá nad ostatními: nemají ji rádi komáři, moli a podobná havěť. Nevím, jestli to existuje i u nás v Česku, ale když jsme byli v Thajsku, kupovali jsme si "čuďáky" (takové spirálky, které zapálíte a ony čudí :D), které sloužili k odhánění komárů, a většina jich byla vyrobena právě s vůní levandule. Také jsem v jedné knize dokonce našla doporučení, že pokud máte doma blechy (ano, naprosto běžná situace :D), pomůže vám, když rozmístíte snítky levandule po domě. Co ale využijete spíš, je vkládání levandule v jakékoli podobě do skříně, pokud máte problém s moli. Takže když si to shrneme:
  • pozitivní účinky na pleť
  • uvolňuje napjaté svalstvo
  • pomáhá při migrénách
  • snižuje krevní tlak
  • její vůně je krásně uklidňující a napomáhá lepšímu spánku
  • její aroma nemají rádi komáři a podobné bestie
Využití v magii
Levandule působí nejlépe v oblastech lásky, ochrany, duševní pohody, očišťování, spánku a umění. Úžasně voní a její energie je velmi silná. Využití levandule je dobrá volba zejména pro ochranu dětí, odstranění smutku a nastolení příjemného pocitu. Je velmi všestranná a díky tomu se skvěle hodí i pro různé druhy božské magie. Její silné aroma pak napomáhá lepšímu spánku a zbavuje člověka stresu - zkuste si pár snítek rozmístit po domě a uvidíte, že vám bude hned lépe :)
Levanduli se někdy říká "elfí lístek" a v minulosti byla symbolem ochrany proti manželskému násilí či využívána jako lákadlo na muže.
Tak doufám, že se článek líbil, a že někomu pomůže :) 

Komentáře

Celkem 0 komentářů

  • Neregistrovaný uživatel

    Jméno: Přihlásit se

    Blog:

    Obsah zprávy*:

    Kontrolní kód*:
    Odpovězte na otázku: Co je dnes za den?